Hafta Sonu Ne İzlesek Diye Düşünenlere Muhteşem Film Önerileri

[ad_1]

Hafta sonları… Kimileri için günlük yaşamın stresinden biraz olsun uzaklaşmak, kimileri için nihayet kendilerine ayırabilecekleri bir boş zaman yaratmak, kimileri için ise elbette ki aileyle birlikte keyifli vakit geçirebilmek demek. Bu üç isteği de kesen; hem ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz hem günlük hayatın stresinden uzaklaşabileceğiniz, hem de boş zamanınızı verimli bir biçimde doldurabileceğiniz nadir şeylerden birisidir filmler. Her ruh halini karşılayabilen, birbirinden farklı ama bazen de her yaş grubuna hitap eden ve vermek istediği mesajı içinde saklayan güçlü bir araçtır da aynı zamanda. Bu hafta da, hafta sonunuza renk katacak bir film önerileri listesiyle daha sizlerleyiz. Aksiyon, gerilim, korku, komedi, romantik, drama, biyografi; hatta western. Ne tür ararsanız bulabileceğiniz film önerileri listemizde, alanında yetkin 14 filmi sizler için bir araya getirdik. Tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp okumaya devam etmeniz…

1. Mercury Rising – Şifre Merkür (1998) – IMDB: 6.1

film önerileri

Bruce Willis, Miko Hughes ve Alec Baldwin’in başrolleri paylaştığı, film önerileri listemizin ilk filmi olan 1998 yapımı bu aksiyon ve gerilim filminde, yönetmen koltuğunda Harold Becker oturuyor. 50 milyonu aşkın dev bütçesi ile gişede 100 milyon dolara yakın bir performans gösteren Mercury Rising, Genç Sanatçı Ödülleri’nde Mike Hughes’a Uzun Metraj Türünde En İyi Performans – Önde Gelen Genç Aktör ödülü verilmesini sağlamıştır.

1996 yılında Simple Simon adıyla yaratılan romandan uyarlanan yapımda, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın karanlık unsurlarının; devlet güvenlik ajansı için hayati önemdeki bir kodu deşifre edebilecek kadar zeki olan, 9 yaşındaki otistik genç Simon Lynch’i öldürme çabası ve Simon Lynch’i korumak için öne atılan gizli bir FBI ajanı olan Art Jeffries’in buna engel olmaya çalışması anlatılır.

9 yaşındaki otistik çocuk Simon Lynch’in hayatı, öğretmeni tarafından kendisine karmaşık bir bulmaca kitabı verilmesi ile tamamen değişir. Bulmacadaki tüm kodları çözerek bulmacada kodlanan numarayı arayan Simon, çok kötü bir karar verdiğini çok geçmeden anlayacaktır. Simon’ın şifreyi kırdığı; önce şifreyi yaratanlara, ardından onların da patronu olan rütbeli bir askere dek iletilecektir. Simon ve onun paha biçilmez yeteneği artık “ulusal güvenlik tehdidi” statüsündedir ve hedef Simon’ın yok edilmesi olacaktır.

2. The Clovehitch Killer (2018) – IMDB: 6.5

Yönetmen Duncan Skiles, bu amansız gerilim filmiyle, ideal görülen bir Amerikan ailesinin mükemmel bir portresini çiziyor ve ardından onu şüphe dolu bir okyanusun diplerine doğru bırakıyor. Knoxville Korku Festivali’nin Jüri Büyük Ödülü olan Palm d’Gore’a layık görülen filmin ilk gösterimi Los Angeles Film Festivali’nde yapılmıştır. Paste Dergisi, tüm zamanların en iyi 50 seri katil filmi listesine The Clovehitch Killer’ı da dahil etmiştir. Film önerileri listemizin ikinci filmi olan “The Clovehitch Killer”ın önemli rollerini Dylan McDermott, Charlie Plummer, Samantha Mathis ve Madisen Beaty paylaşmaktadır.

En sağlıklı görünen şeylerin bile altında pusuya yatabilen kötülüğe ürpertici bir bakış atan “The Clovehitch Killer”; genç bir çocuğun dünyasını ve şüphelerini inceliyor. Tyler Burnside, yaşadığı bölgenin yerel kilisesinde gönüllü olan bir izci ve saygın, topluluk lideri bir babanın saygılı oğludur. Yaşadığı sessiz Kentucky kasabasını rahatsız eden ise tek bir şey vardır; o da on yıldan fazla bir süre önce toplumu sarsan, Clovehitch olarak bilinen bir psikopat tarafından on kadının vahşice işkence görmesi ve katledilmesi sonucu yayılan faili meçhul cinayetlerdir. Tyler, babasının elinde şüphe uyandırıcı izlenimler ve deliller buldukça; dünyada en çok güvendiği insanın Clovehitch olabileceğinden şüphelenmeye başlar. 

3. Hard Candy – Lolipop (2005) – IMDB: 7.0

film önerileri

Brian Nelson tarafından yazılan ve Alacakaranlık Efsanesi: Tutulma’nın yanı sıra Breaking Bad, Awake, Hannibal ve Black Mirror gibi dizilerin bölümlerinin de yönetmenliğini üstlenen deneyimli yönetmen ve aktör David Slade tarafından yönetilen Hard Candy, 1 milyon doları bile bulmayan bütçesini yaklaşık 9’a katlayarak önemli bir başarı elde etmiştir. Hard Candy, ilk gösterimini Sundance Film Festivali’nde ve 1 yıl sonrasında da bir başka gösterimini Florida Film Festivali’nde yaptı. Filmin çekimleri esnasında henüz 17 yaşında olan ve Patrick Wilson’la başrolü paylaşan Elliot Page’e Austin Film Eleştirmenleri Derneği’nden En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazandırdı. Katalonya’daki Sitges Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Film de dahil 3 ödül kazanan film, ayrıca Kadın Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nde Cinsiyetlerin En İyi Eşit Temsili ödülünü kazandı. Film önerileri listemizin üçüncü sırasındaki “Hard Candy” psikolojik gerilim ögelerini yoğun bir biçimde taşımaktadır.

Üç hafta boyunca çevrim içi sohbet odası sohbetleri yaptıktan sonra, “Thonggrrrl14”, “Lensman319″u halka açık bir yerde şahsen buluşmaya ikna eder; buluşmada sırasıyla on dört yaşında bir kız ve otuz iki yaşında bir erkek oldukları ön plana çıkar. Onlar gerçekten de erken gelişmiş on dört yaşındaki bir çocuk olan Hayley Stark ve otuz iki yaşında bir fotoğrafçı olan Jeff Kohlver’dır. Buluşmaları da dahil olmak üzere etkileşimleri, özellikle Hayley tarafından dolaylı cinsel imalar temelinde yeşermiştir; ancak Jeff dolaylı bir şekilde reşit olmayanlarla seks yapmadığı konusunda da net olduğunu belirtmektedir. Ne pahasına olursa olsun, Hayley Jeff’i, Jeff’in evinde yüz yüze görüşmeye devam etmeye ikna etmeyi kafasına koymuştur. Ancak buluşacakları zaman o evde, hem Hayley hem de Jeff’in gerçek niyetlerini gün ışığına çıkaracak, karşılaşmalarının her ikisi için de tesadüf olmadığını gösterecek bir olaylar dizisi gelişmeye başlar.

4. The Black Phone – Siyah Telefon (2021) – IMDB: 7.0

Yaklaşık 160 milyon dolarlık gişe başarısıyla geçtiğimiz yılın en iyi korku filmleri arasında gösterilen The Black Phone; The Exorcism of Emily Rose’dan tanıdığımız korku filmleri türünde deneyimli yönetmen Scott Derrickson’ın çıkan son filmi… Joe Hill’in 18 yıl önce aynı adla yazdığı kısa öykünün uyarlanması sonucu ortaya çıkan yapımın önemli rollerinde Mason Thames, Madeleine McGraw, Jeremy Davies, James Ransone ve Ethan Hawke bulunuyor. Filmin ilk gösterimi; korku, gerilim, bilim kurgu, fantastik ve aksiyon filmlerinin sergilendiği Teksas’ın ünlü film festivali Fantastic Fest’te yapıldı. The Black Phone, ayrıca 25 Ekim’de kazananları açıklanacak olan ünlü Satürn Ödülleri’nde En İyi Korku Filmi ve En İyi Senaryo da dahil olmak üzere 4 dalda adaylığını ilan etti.

1978 yılında Kuzey Denver’da; The Grabber olarak bilinen, çocukları kaçırmasıyla nam salan sinsi bir seri katilin korkunç rezillikleri şehre yayılırken, Kuzey Denver sakinleri korku ve panik havası içindedir. Birbirlerine sıkı sıkıya bağlı kardeşler Finney ve Gwen ise, iki şeyden korkuyorlar; bu maskeli seri katil ve tacizci babaları… Canavar Grabber savunmasız bir çocuğu daha kaçırdığında, iki yerel dedektif, karmaşık çocuk kaybolma vakalarına ışık tutmak için özel bir göreve başlar ve birtakım kanıtları bir araya getirmeye çalışırlar. 

Bu esnalarda The Grabber’ın ses geçirmez bodrum katının duvarında siyah bir telefon çalmaktadır. Bir çocuk katili tarafından kaçırıldıktan ve ses geçirmez bir bodrumda kilitlendikten sonra, 13 yaşındaki bir çocuk, katilin önceki kurbanlarından bağlantısız bir telefondan aramalar almaya başlar. Peki bu üç olayı neler kesiştirecektir?

5. No Time to Die – Ölmek İçin Zaman Yok (2021) – IMDB: 7.3

film önerileri 5

James Bond serisinin 25. filmi olan No Time to Die, aynı zamanda filmin başrolü olan Daniel Craig’in 5. James Bond canlandırmasıdır. Emmy ödüllü yönetmen Cary Jogi Fukunaga’nın yönetmenlik koltuğunda oturduğu 2021 yapımı film, 2016 yılından beri geliştiriliyordu ancak Covid salgını nedeniyle gösterimleri bir süre ertelenmek durumunda kaldı. 300 milyon dolara yakın bütçesiyle eşine oldukça az rastlanır bir yapım olan No Time to Die, 800 milyona yakın gişe performansıyla 2021 yılının en çok hasılat yapan 4. filmi oldu, ayrıca tüm zamanların en çok hasılat yapan 3. İngiliz filmi olma başarısını da gösterdi. En İyi Orijinal Şarkı dalında Altın Küre ve Oscar Akademi ödülü de bulunan film, En İyi Görsel Efekt ve En İyi Ses dallarında iki Oscar adaylığına daha layık gösterildi. Film önerileri listemizin bir diğer üyesi olan No Time to Die, BAFTA’da En İyi Kurgu ödülü de kazandı.

Aktif hizmetten ayrılan James Bond sonunda Jamaika’ya yerleşir ve sakin bir hayat yaşamaya başlar. Ancak eski arkadaşı Felix Leiter, kaçırılmış bir bilim insanını kurtarmaya yardım etmek için kendisine özel bir görev için yaklaştığında bu huzurunun kısa ömürlü olduğunu anlayacaktır. Görevi her seferinde daha tehlikeli hale geldikçe geçmişi de yavaş yavaş onu yakalamaya başlar. James çok geçmeden dünyayı kendi imajına göre değiştirmeye kararlı, gizemli yeni bir düşmanla karşılaşması gerekeceğini öğrenir.

6. Synecdoche, New York – New York Yanılsamaları (2008) – IMDB: 7.5

Ünlü film yapımcısı ve yazar Charlie Kaufman’ın yönetmenlik alanında ilk deneyimi olan “Synecdoche, New York”, kurgu ile gerçekliği baş aşağı eden ve postmodern ögeler içeren bir psikolojik drama filmidir. Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmin Altın Palmiye adaylığı bulunmaktadır. 20 milyonluk bütçesine karşın 5 milyon dolar hasılata dahi ulaşamayan film, gişedeki başarısızlığına karşın eleştirmenlerden olumlu yorumlar almış; hatta kimilerinde 21. yy’ın en değerli filmlerinden kabul edilmiştir. Ayrıca “Synecdoche, New York”, Austin Film Eleştirmenleri Derneği tarafından En İyi Senaryo ödülüne layık gösterilmiştir. Filmin castında, tamamı ödüllü ve usta oyuncular olan Philip Seymour Hoffman, Samantha Morton, Catherine Keener, Michelle Williams, Emily Watson ve Dianne Wiest bulunmaktadır.

Tiyatro yönetmeni Caden Cotard için son dönemde hayat oldukça zorlu bir hâl almıştır. Eşi ve kızı onu terk etmiştir, terapisti sorunlarına çare bulamamaktadır ve fiziksel rahatsızlıkları onu günlük yaşamında oldukça büyük sorunlarla baş başa bırakmaktadır. Yeni oyununun bir parçası olarak Caden, bir depoda NYC’nin gerçek boyutlu bir kopyasını oluşturmaya karar verir. Bu esnada ise işiyle ve hayatındaki insanlarla oldukça sert bir mücadele vermesi gerekecektir.

7. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford – Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı (2007) – IMDB: 7.5

Modern western filmleri arasında hatırı sayılır bir ünü bulunan film, Rom Hansen’in 1983 yılındaki aynı isimli romanından uyarlamadır. Sınırlı sayıda sinemada gösterime giren film, genellikle eleştirmenlerden olumlu yorumlar almıştır. Yönettiği neo noir türündeki “Killing Them Softly” ile Altın Palmiye adaylığına layık görülen Andrew Dominik’in yönettiği bu film; iki Oscar Akademi ödülüne aday gösterilmiş ve gösterişli fragmanıyla “Altın Fragman” ödülüne layık görülmüştür. Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard ve Mary Louise Parker’ın usta oyunculuklarıyla renklendirilen film, 2007 yılının en iyi film önerileri listeleri arasında yer bulmuştur.

1880’lerin başında Missouri’de geçen film, ünlü kanun kaçağı Jesse James’in hayatının son yedi ayını ele alıyor, 1881’deki Blue Cut tren soygunu ile başlayan film, James Çetesi’nin lideri Jesse James’i idolü olarak gören ve onun çetesine katılmaya çalışan Robert Ford’un uğraşlarını ve yavaş yavaş ona düşman hâle gelmesini ve ona bir suikast düzenlemesini anlatıyor. Robert Ford, ölümünü planlarken bile, kendisine karşı giderek daha fazla güvensizleşen kanun kaçağıyla arkadaş olmayı başaracaktır.

8. Another Round – Körkütük (2020) – IMDB: 7.7

Thomas Vinterberg’e En İyi Yönetmen dalında Oscar Akademi ödülü adaylığı veren “Another Round”da, usta oyuncu Mads Mikkelsen’in yanı sıra Thomas Bo Larsen, Magnus Millang ve Lars Ranthe önemli rolleri paylaşıyor. İlk gösterimini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan film, Oscar Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film ödülüne layık görülmüştür. İngiliz Dilinde Olmayan En İyi Film dalında BAFTA ödülü de kazanan, film önerileri listemizin bir diğer eseri “Another Round”ın ayrıca Altın Küre adaylığı bulunmaktadır. Filmin Amerikan İngilizcesi bir yeniden yapımının önümüzdeki yıllarda üretilmesi planlanıyor.

İnsanın kanındaki alkolün zihni dış dünyaya açtığına, sorunların daha küçük göründüğüne ve yaratıcılığını arttırdığına, insanın kanındaki alkol derecesinin idealin altında olduğuna dair bir teori, kendini yaşlı ve yorgun hisseden bir lise öğretmeni olan Martin’i derinden etkileyecektir. Öğrenciler ve ebeveynler, öğrencilerin ders notu ortalamalarını yükseltmek için Martin’in işine son verilmesini isterler. “Per mille” adındaki teoriden cesaret alan Martin ve üç meslektaşı, günlük yaşamda sürekli bir alkol etkisini sürdürmek için kendilerini bir deneye atarlar. Sonuç başlangıçta olumludur. Martin’in sınıfı da Martin de gerçek bir akademik çalışma düzeyine ve daha iyi notlara erişiyor. Yavaş ama emin adımlarla alkol, dört arkadaşı ve çevrelerini daha iyi bir şekle sokuyor ve gerçekten yaşamı hissetmeye başlıyorlar. Bazıları için deney böyle ilerleyecekken bazıları için ise yoldan çıkacaktır. Alkolün insanların yaşamlarında harika sonuçlar doğurabileceği, ancak insanda yarattığı kimi etkilerin ciddi sonuçları olabileceği film boyunca giderek daha açık hale geliyor. Film dostluk, özgürlük ve alkol hakkında eğlenceli, dokunaklı ve düşündürücü bir dramadır.

9. Billy Elliot (2000) – IMDB: 7.7

film önerileri 9

Emmy ödüllü yönetmen Stephen Daldry tarafından yönetilen “Billy Elliot”; iki dalda Altın Küre adaylığının yanı sıra En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Orijinal Senaryo dallarında Oscar Akademi ödülü adaylığı bulunan 2000 yapımı bir komedi ve drama filmidir. Bir de soundtrack albümü bulunan film, 5 milyon dolarlık bütçesiyle 110 milyon dolara yakın hasılat ile önemli bir gişe başarısı elde etmiştir. Sosyal sınıflar arasındaki çelişki ve uçurum, filmde yoksulların perspektifinden ele alınmıştır. Filmin başrollerini Julie Walters, Gary Lewis, Jamie Bell, Jamie Draven ve Adam Cooper paylaşmaktadır.

Durham Kontluğu, Margaret Thatcher’ın İngiliz kömür madenlerini kapatmasına karşı 1984’teki sonu gelmeyen şiddetli grev dalgasıyla sarsılmaktadır. Eşini kaybetmiş olan Jackie Elliot (Gary Lewis); iki oğlu Tony (Jamie Draven) ve Billy (Jamie Bell) ile yaşamaktadır. Bir maden işçisi olan Jackie’nin büyük oğlu Tony de maden grevindedir ve sendikada delegedir. Tony ve Billy’nin anneannesi ise bir zamanlar profesyonel bir dansçı olma hayali kuran bir Alzheimer hastasıdır. Billy, boks öğrenmesi için spor salonuna yazdırılmış ancak bu konuda pek de başarılı ve istekli olmayan 11 yaşındaki bir gençtir. Billy, balet olmak istemektedir. Babasının yasaklamalarına karşın bir okul arkadaşı olan Michael Caffrey (Stuart Wells); Billy’nin özel dersler için yeterince yetenekli olduğuna karar veren öğretmen Bayan Wilkinson (Dame Julie Walters) tarafından uyandırılan balet olma arzusunu teşvik edecektir.

10. Blue Velvet – Mavi Kadife (1986) – IMDB: 7.7

Blue Velvet, usta yönetmen David Lynch tarafından yazılmış ve yönetilmiş, 1986 yapımı neo noir gerilim ve gizem filmidir. Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini, Dennis Hopper ve Laura Dern gibi usta oyunculardan oluşan bir kadroya sahip “Blue Velvet”in ilk gösterimi Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirilmiştir. En İyi Yönetmen dalında Oscar adaylığı bulunan film, sembolizm akımından sinema alanında oldukça etkilenmiş ve tematik bir yapıdadır. Film önerileri listemizde yer almasının bir sebebi de budur.

Hastanede yoğun bakımda olan babasını ziyaret etmek için eve dönen Jeffrey Beaumont, tarlada bulduğu bir insan kulağına rastlar. Yerel polis dedektifi Williams ve yerel polis departmanı olayı araştıramazken, Jeffrey ve Sandy, Dedektif Williams’ın kızı kendi soruşturmasını yapmaya karar verirler. Ancak Jeffrey ve Sandy’nin araştırması, onları memleketlerinde karanlık bir yeraltı dünyasının var olduğunu keşfetmeye götürür. Jeffrey, şiddetli ve kötü bir adam olan Frank Booth ile onunla ilişkisi olan gece kulübü şarkıcısı Dorothy Vallens’den şüphelenmeye başlar.

11. The Remains of the Day – Günden Kalanlar (1993) – IMDB: 7.8

Nobel ödüllü yazar Kazuo Ishiguro’nun 1989 yılında yayınladığı aynı adlı romanından uyarlanan, James Ivory’nin yönettiği bir drama filmidir. 8 Oscar adaylığı bulunan yapıtın 5 tane de Altın Küre adaylığı bulunmaktadır. Türkiye Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülleri’nden En İyi Yabancı Film listesinde 7. sıraya oturan filmin oyunculuk koltuğunda Anthony Hopkins, Emma Thompson, James Fox ve Christopher Reeve gibi usta oyuncular oturmaktadır.

1950’lerin sonlarında geçen filmde; Lord Darlington’ın (James Fox) ölümü nedeniyle Darlington Hall, bir Amerikalı olan Jack Lewis (Christopher Reeve) tarafından satın alınmıştır. Evin baş uşağı ise işine ve efendisine karşı bitmeyen bir bağlılığı bulunan James Stevens’tır. (Anthony Hopkins) Dünya Savaşı’na giden yolu, hizmetçi Bayan Kenton (Emma Thompson) ile olan ilişkisini; son yirmi beş yılda salonda neler olup bittiğini Stevens’ın gözlerinden göreceğiz. Efendisinin Nazi Almanyası’yla bağlarını geliştirmesi ve Stevens’ın Bayan Kenton’la olan duygusal bağı; yavaş yavaş Stevens’ı yaptıklarını sorgulayacağı bir hâle getirecektir.

12. Camera Buff – Amatör (1979) – IMDB: 7.8

Film önerileri listemizde de bulunan; Polonya, Moskova ve Berlin’de FIPRESCI ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül kazanan Camera Buff, Krzysztof Kieslowski’nin yönettiği bir drama ve komedi filmidir. Jerzy Stuhr, Malgorzata Zabkowska, Ewa Pokas ve Stefan Czyzewski’nin önemli oyunculukları paylaştıkları film, pek çok eleştirinin ve övgünün odak noktasıdır.

Bir fabrika işçisi olan Filip, ilk çocuğu doğduğunda sekiz milimetrelik bir kamera satın alır. Kasabadaki ilk kamera olduğu için fabrika patronu tarafından resmi fotoğrafçı olarak adlandırılır ve yetkililer ondan fabrikayı övücü tarzda belgeseller çekmesini talep ederler. İlk eserleri bölgesel film festivallerine gönderildiğinde ufku genişleyen Filip’in sinemaya odaklanması aynı zamanda zihninde iç çekişmelere ve felsefi ikilemlere yol açar. Zira Filip, sansüre karşı muhalefet edecek bir dürüstlük abidesidir.

13. Into the Wild – Özgürlük Yolu (2007) – IMDB: 8.1

film önerileri 13

Film önerileri arasında kendisine yer bulan “Into the Wild”, 1990’larda ayrıcalıklı hayatından çıkıp gelecek vadeden ve doğaya geri dönen bir gezgin olan 19 yaşındaki Christopher McCandless’ın gerçek hikayesine dayanmaktadır. Sean Penn’in yazıp yönettiği biyografik dram ve macera filmi, 50 milyon doları aşan bir hasılat elde etmiştir. En İyi Kurgu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar adaylığı bulunan “Into the Wild”, En İyi Orijinal Şarkı dalında Altın Küre kazanmıştır. Filmin başrolünde Emile Hirsch bulunmaktadır.

Genç bir adam, dünyanın güzelliğini ve harikalarını keşfetmek için görkemli bir yolculuğa dönüşecek bir yola tek başına çıkar. Sonunda onu vahşi doğaya götürecek seyahatleri boyunca, hayatı boyunca özlem duyduğu bir hakikat ve amaç duygusu ile birlikte zevk ve neşe arar. Yol boyunca, her biri kendi yolunda olan, aynı zamanda geçmişten kaçmak ya da ilerlemek ve hayattan yeniden zevk almak isteyen bir grup insanla tanışır. Tanıştığı tüm insanlar ona derinden dokunacaktır.

14. Green Book – Yeşil Rehber (2018) – IMDB: 8.2

Toplam 59 ödül ve 124 ödül adaylığına layık görülen; En İyi Görsel Efekt, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında Oscar ödülü kazanan Green Book; Peter Farrelly’nin yönettiği 2018 çıkışlı bir biyografi, komedi ve drama filmidir. İlk gösterimini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan ve Halkın Seçimi Ödülü’nü kazanan “Green Book”, sadece 23 milyon dolarlık bütçesine karşın 321 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Don Shirley, 1962’de Güney Amerika’da bir konser turuna çıkmak üzere olan birinci sınıf bir Afro-Amerikalı piyanisttir. Bir sürücüye ve korumaya ihtiyacı olan Shirley, sert konuşan bir İtalyan koruma ve şoför olan Tony Lip’i işe alır. Amerika’daki ırk ayrımcılığı sebebiyle basılmış, güvenli seyahat için bir rehber olan “The Negro Motorist Green Book”u kaynak edinerek gezintilerine başlarlar. Farklılıklarına rağmen, bu iki adam ırkçılık ve tehlikeyle karşı karşıya kaldıkları bu ayrımcılık çağında hiç de beklenmedik bir bağ geliştirir.

[ad_2]

Kommentar verfassen

%d Bloggern gefällt das: