Bant Daraltma Nedir? Bant Daraltma Uygulaması Nasıl Yapılır?


Dün akşam saatlerinde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı saldırıdan sonra Türkiye’deki kullanıcılar sosyal medya uygulamalarına erişim sağlayamadı. İnternet erişimini küresel ölçekte takip eden Netblocks isimli oluşum, patlamanın ardından YouTube, Twitter, Instagram ve Facebook gibi sosyal medya sitelerine erişimin yavaşlatıldığını aktardı. Bu sırada Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) da ülke genelinde bant daraltma uygulaması yapıldığını açıkladı. Vatandaşlar ise bant daraltma uygulaması nedir gibi soruların yanıtlarını alabilmek için soluğu internette aldı. Bu listede bant daraltma uygulaması nedir, bant daraltma uygulaması nasıl yapılır gibi merak edilen soruların yanıtlarını açıkladık.

Bant genişliği nedir?

Bant genişliği kavramı, internete bağlı olan bir cihazın belirli bir zaman dilimi içinde alabileceği veri miktarını tanımlamak için kullanılıyor. Başka bir ifadeyle bant genişliği bir iletişim ortamının veri aktarma kapasitesini belirtmek için kullanılan bir kavram.

Bant genişliği ne kadar yüksekse aktarılan verilerin hacmi de o ölçüde büyük olur. Yani kullanıcıların siteye erişim hızı artar.

Bant daraltma uygulaması nedir?

bant daraltma nedir

Bant daraltma, yukarıda bahsettiğimiz veri aktarma kapasitesinin düşmesi anlamına geliyor. Bant daraltma uygulaması yapıldığında siteye erişim engeli bulunmaz. Ancak verilerin hacmi önemli ölçüde düşer. Bu nedenle söz konusu sitelere erişim oldukça gecikmeli ve yavaş olur.

Daha somut bir örnekle aktarmak gerekirse; işlek bir caddede trafiğin sorunsuz aktığını düşünün. Eğer bu yoldaki şeritlerden birkaçını kapatırsanız trafik yavaş akmaya başlayacaktır. Bant daraltma uygulamasını da bu şekilde düşünebilirsiniz. Bant daraltma uygulaması kararı alındığında veri aktarma kapasitesi düşer ve siteye erişim yavaşlar.

Bant daraltması nasıl uygulanır?

bant daraltma nedir

Bant daraltmayı en basit haliyle, bir web sitesine erişimin yavaşlatılması olarak tanımlayabiliriz. Bu uygulama sırasında internet hızında hiçbir sorun olmamasına rağmen siteye giriş yapmak zorlaşır.  

Ekim ayının sonlarında yasalaşan “Dezenformasyon” Yasasına göre bant daraltma kararı alınması halinde süreç şu şekilde işliyor:

Bant daraltma kararlı alındıktan sonra karar, internet erişim sağlayıcılara bildirilmek üzere BTK’ya gönderiliyor. BTK’ya bildirim geldikten en geç 4 saat içinde, internet sağlayıcıların kararı uygulaması gerekiyor.

İlginizi çekebilir:

Paralı Mavi Tik, İntikam, Kaos: Elon Musk’ın Twitter’daki İlk Günleri Nasıl Geçiyor?

Kommentar verfassen

%d Bloggern gefällt das: